|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Aromatherapy: | No |
| Style: | Portable |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Keyword | Double Mist USB Humidifier |
| Input | DC 5V=1A |
| Current | 600-700mA |
| Plug type | USB |
| Rated power | 3W |
| Dual spray time | 3 hours |
| Single spray time | 6 hours |
| Amount of spray | 60-90ml/h |
| Tank capacity | 300ml |
| Battery capacity | 2000mAh(Battery version) |
| Size | 78*78*168mm |
| Weight | 215g |
| Material | ABS,PP,PCBA |
| Function |
Double mist Humidifier Nightlight Super silent |
| Spray operation |
Switch on the power supply. After the absorbent cotton core is fully absorbed,first press the open double port spray mode. Once again,press short,open the single spray(left 3 seconds,right 3seconds); press the spary again |
| Light operation |
Long press the switch button to turn on the Solid-color night light, long press again to turn off the night light |
| Timing function |
Open dual port spary mode,automatically shut down for 3 hours,open single port spary mode,and automatically shut down for 6hours. If you need to spray again,you need to restart manually |
| Notices | Please fill water first before use the product,forbid to use humid function under the situation the lack water. |




